ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu

Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Skąpe
  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Obwieszczenia 2010

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

[01.12.2010] Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2010-12-02 11:50:27 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

Skąpe, dnia 01 grudnia 2010 r.
GŚ.7610-24/10
 
DECYZJA Nr 9/10
o środowiskowych uwarunkowaniach
 
Na podstawie art. 104 § ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, ( Dz. U. z 2000 r. Nr. 98, poz. 1071 z p.zm.), art. 59 ust. 1 pkt. 2, art. 71 ust. 1 i ust. 2, pkt. 2, art. 75 ust.1 pkt. 4, art. 82, art. 84, 85 ust. 1, ust. 2 pkt. 1, art. 86 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U z 2008 r. Nr 199, poz.1227 z p.zm.), w związku z § 3 ust. 1 pkt. 49 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana Janusza Gudaczewskiego repr. „Olimp” Sp.zo.o. z siedzibą w Świebodzinie przy ul. Wojska Polskiego 2, 66-200 Świebodzin
w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na modernizacji i rozbudowie Ośrodka Wypoczynkowego „Kormoran” w Niesuliach, położonego na części działki nr geodezyjny 123, obręb Niesulice, gmina Skąpe,
 
działając w oparciu o:
- opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znak RDOŚ-08-WOOŚ-II-6617-592/10/tk z dnia 29.11.2010 r.
- opinję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego znak: NZ 771-8/49-86/10 z dnia 18.11.2010 r.
 
orzekam
 
dla przedsięwzięcia polegającego na modernizacji i rozbudowie Ośrodka Wypoczynkowego „Kormoran” w Niesuliach, położonego na części działki nr geodezyjny 123, obręb Niesulice, gmina Skąpe, woj. Lubuskie:
- ustalić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
- ustalić następujące środowiskowe uwarunkowania
 
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia.
 
Przedmiotem projektowanego przedsięwzięcia będzie modernizacja, rozbudowa i podniesienie standardu Ośrodka Wypoczynkowego Kormoran, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Niesłysz w m. Niesulice.
Obszar ośrodka wypoczynkowego stanowi powierzchnię 6,17 ha., na którym w wyniku realizacji inwestycji nastąpi wyburzenie domków letniskowych, charakteryzujących się złym stanem technicznym oraz wybudowanie 46 nowych domków (w tym podłączenie sieci wodnokanalizacyjnej i elektroenergetycznej).
 
Powierzchnie obiektów budowlanych istniejących oraz planowanych do budowy:
 

Lp.

Domki

Ilość [szt.]

Pow. [m2]

1.

Obecnie istniejące

74

2401

2.

Przewidziane do demontażu

15

374

3.

Po demontażu

59

2036

4.

Domki planowane do budowy

46

1404

 
 
 
Docelowo planuje się prowadzić działalność turystyczną w 115 domkach letniskowych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 3440 m2.
 
2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
 
Specyfika inwestycji związana z wyburzaniem domków letniskowych, budową domków spełniających standardy jakości oraz budową sieci wodnokanalizacyjnych i elektroenergetycznych powoduje, że prace budowlane należy prowadzić w oparciu o zachowanie największej dbałości o jakość środowiska naturalnego, przyrody i jej bioróżnorodności przy optymalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarce odpadami.
 
W związku z powyższym w celu wyeliminowania albo znacznego ograniczenia oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w trakcie jego realizacji niezbędne będzie:
 
- prowadzenie właściwej gospodarki odpadami oraz ściekami bytowymi,
- mając na uwadze że projektowane przedsięwzięcie realizowane będzie w strefie zabudowy letniskowej oraz w sąsiedztwie terenów normowanych akustycznie prace budowlane należy prowadzić w poza sezonem turystycznym lub w trakcie jego trwania w godzinach, w których hałas będzie najmniej uciążliwy ( pomiędzy godz. 6.00 a 22.00),
 
- organizacja prac budowlanych, placu budowy i jego zaplecza musi być przeprowadzona w sposób nie zagrażający środowisku, niezbędne będzie również zrekultywowanie terenu przekształconego w wyniku prowadzonych prac budowlanych,
 
- odpady powstające podczas realizacji inwestycji należy segregować i gromadzić w pojemnikach lub miejscach do tego przeznaczonych oraz zapewnić ich sukcesywny odbiór przez uprawnione podmioty,
 
- zachować szczególną ostrożność w przypadku usuwania azbestu – prace zlecić specjalistycznej firmie,
 
- inne odpady niebezpieczne segregować i oddzielać od pozostałych odpadów celem wywozu do specjalistycznych przedsiębiorstw, zajmujących się ich unieszkodliwianiem,
 
- zastosować niezbędne środki techniczne i organizacyjne w celu utrzymania dróg dojazdowych w czystości oraz ograniczające emisję pyłu w trakcie transportu materiałów budowlanych i prowadzenia prac budowlanych,
 
- sprzęt wykorzystywany podczas prac budowlanych musi być w pełni sprawny oraz spełniać wymogi dopuszczającego go do użytku, rodzaj i stan techniczny sprzętu zastosowanego podczas budowy musi zapewnić ochronę gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych przed zanieczyszczeniami, ochronę przed emisją pyłów i gazów do powietrza oraz ochronę przed emisją hałasu do środowiska,
 
- realizując inwestycję należy prowadzić roboty ziemne w ten sposób, aby nie spowodować zniszczeń istniejącej szaty roślinnej, w tym drzewostanu:
- w obrębie systemu korzeniowego wykopy należy prowadzić ręcznie,
- nie składować urobku z wykopów ani innych materiałów i środków chemicznych pod koronami drzew,
- w przypadku konieczności wycinki drzew uzyskać stosowną decyzję właściwego organu,
- wykopy prowadzić tak, aby warstwa urodzajna gleby była zdejmowana oddzielnie i odkładana do wykorzystania przy rekultywacji po zakończeniu robót. Podglebie i głębsze warstwy gruntu należy odkładać na oddzielnych pryzmach.
- w zakresie ochrony zabytków zgodnie z z art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr. 162, poz. 1589 z późn. zm.) w sytuacji, kiedy w trakcie prowadzenia robót odkryty zostanie przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem inwestor jest zobowiązany:
- wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot,
- zabezpieczyć przy użyciu dostępnych środków ten przedmiot i miejsce jego odkrycia
- niezwłocznie zawiadomić o tym Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub Wójta Gminy Skąpe.
 
3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym.
 
Projekt budowlany powinien wskazywać, że przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne zapewnią emisję zanieczyszczeń do środowiska w ilościach nie przekraczających wartości dopuszczalnych.
 
4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych.
 
Projektowane do realizacji przedsięwzięcie nie jest zaliczane do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu art. 248 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 z p.zm.)
 
5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływanie na środowisko.
 
Ze względu na położenie nieruchomości objętej planowaną inwestycją w znacznej odległości od granic państwa - realizacja inwestycji nie będzie miała wpływu na stan środowiska w zakresie transgranicznym.
 
6. Konieczność utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.
 
Przedsięwzięcie nie jest wymienione wśród przedsięwzięć określonych aart. 135 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 z p.zm.), dla których mogą być tworzone obszary ograniczonego użytkowania.
 
7. Obszary podlegające ochronie – (Natura 2000) na podstawie ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
 
Projektowana inwestycja zlokalizowana będzie poza obszarami wymagającymi specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, w tym obszarach sieci Natura 2000 i nie będzie oddziaływać na gatunki i siedliska tam chronione oraz nie spowoduje fragmentacji obszarów.
Najbliższy obszar Natura 2000 to PLH 080035 „Dębowe Aleje w Gryżynie i Zawiszy”, położony jest od projektowanego przedsięwzięcia w odległości około 9 km. na południowy zachód.
Teren inwestycji położony jest w obrębie obszaru chronionego krajobrazu nr 13 „Rynna Paklicy i Ołoboku”, ustanowionego rozporządzeniem nr 3 Wojewody Lubuskiego z dnia 17 lutego 2005 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz.Urz. Woj. Lub.z 2005r. , Nr 9, poz. 172 z p.zm.), na którego terenie obowiązuje szereg zakazów związanych z realizacją inwestycji. Jednakże w myśl art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz.U. z 2009 r., Nr 51, poz. 1220 zp.zm.) zakazy te nie dotyczą realizacji inwestycji , jaką jest omawiane przedsięwzięcie.
 
 
Karta Informacyjna przedsięwzięcia stanowi Załącznik nr 1 do decyzji
 
Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi Załącznik nr 2 do decyzji
 
UZASADNIENIE
 
 
W dniu 29 października 2010 r. (uzupeł. 05.11.2010 r.) do Urzędu Gminy Skąpe wpłynął wniosek Pana Janusza Gudaczewskiego – reprezentującego Olimp Sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzinie przy ul. Wojska Polskiego 2, 66-200 Świebodzin w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, polegającego na modernizacji i rozbudowie Ośrodka Wypoczynkowego „Kormoran” w Niesuliach, położonego na części działki nr geodezyjny 123, obręb Niesulice, gmina Skąpe.
Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko podano do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie, przystąpieniu do oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko, danych zawartych we wniosku, organie właściwym do wydania niniejszej decyzji, organach właściwych do dokonywania opinii i uzgodnień przedsięwzięcia oraz miejscu i terminie składania uwag i wniosków do prowadzonego postępowania. Powyższa informacja mająca formę obwieszczenia została umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej urzędu, na tablicy ogłoszeń urzędu, ogłoszona w Wykazie Informacji o Środowisku oraz wywieszona w obrębie realizacji inwestycji w m. Niesulice.
Do wniosku, zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko Inwestor dołączył mapy syt. – wys. z zaznaczonym obszarem planowanej inwestycji, kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz wypisy z rejestru gruntów dot. nieruchomości objętych inwestycją, a także nieruchomości, będących w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Przedmiotowa inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane na podstawie § 3 ust.1 pkt 49 ( ...”ośrodki wypoczynkowe lub hotele umożliwiające pobyt nie mniej niż 100 osób poza obszarami miejskimi wraz z infrastrukturą towarzyszącą..”) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U . nr 257, poz. 2573 ze zmianami) i w związku z powyższym podlega procedurze oceny oddziaływania na środowisko w myśl ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz.1227 z p.zm).
Rozporządzenie niniejsze straciło moc obowiązującą z dniem 15 listopada 2010 r. (po wejściu w życie nowego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko) jednakże w myśl § 4 nowego rozporządzenia jeżeli postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostało wszczęte przed datą wejścia w życie nowego rozporządzenia - należy stosować przepisy dotychczasowe.
 
Mając powyższe na uwadze, a także wypełniając ustawowy obowiązek, wynikający z art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko - Wójt Gminy Skąpe w dniu 05 listopada 2010 r. zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie o wydanie opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w piśmie RDOŚ-08-WOOŚ-II-6617-/10/tk z dnia 29.11.2010 r. wyraziła opinię, że dla przedsięwzięcia pn. modernizacja i rozbudowa ośrodka wypoczynkowego nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w piśmie NZ 771-8/49-86/10 z dnia 18.11.2010 r. wyraził opinię, że planowana inwestycja, wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
 
Po przeprowadzeniu analizy wniosku wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia, oraz wydaną opinią Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego a w szczególności mając na uwadze uwarunkowania wynikające z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko i § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko - Wójt Gminy Skąpe wydał w dniu 30 listopada 2010 r. postanowienie stwierdzające brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
 
Stwierdzony w postanowieniu brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika z szczegółowej analizy uwarunkowań określonych w art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.
Informacja o niniejszym postanowieniu została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej urzędu, na tablicy ogłoszeń urzędu, w Rejestrze Informacji o Środowisku oraz wywieszona w obrębie realizacji inwestycji w m. Niesulice.
 
W związku z powyższym na podstawie zgromadzonych danych należy stwierdzić, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie spowoduje zanieczyszczenia gleby, wód gruntowych i powierzchniowych, przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń gazów i pyłów w powietrzu oraz przekroczenia poziomów dopuszczalnych hałasu na terenach objętych ochroną akustyczną a poprzez jego realizację nastąpi uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej ośrodka a w szerszej perspektywie spowoduje ochronę wód jeziora Niesłysz ponadto poprzez modernizację domków letniskowych podniesie znacznie estetykę ośrodka.
 
Reasumując należy stwierdzić, że przy zastosowaniu planowanych rozwiązań technicznych, technologicznych oraz organizacyjnych omówionych w niniejszej decyzji oraz w przedłożonej Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia nie pogorszy się stan środowiska.
 
Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji decyzji.
 
Na etapie prowadzonego postępowania administracyjnego Strony postępowania nie wniosły uwag i zastrzeżeń.
 
POUCZENIE
 
Zgodnie z art. 72 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa ust.1 pkt 1-13 w/w ustawy.
Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Wskazany powyżej termin zgodnie z art.72 ust.4 ustawy ww może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o
środowiskowych uwarunkowaniach.
Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydawaniu decyzji środowiskowych.
Informacja o niniejszej decyzji oraz decyzja podlega ujawnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej i Rejestrze Informacji o Środowisku, na tablicy ogłoszeń urzędu gminy oraz w miejscu realizacji inwestycji w miejscowości Niesulice.
 
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze, za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od jej otrzymania.
 
 

Wójt Gminy Skąpe
/-/ Zbigniew Woch
 
 
 
 
 
 
 
Otrzymują:
1. Pan Janusz Gudaczewski , Olimp sp. z.o. o., ul. Wojska Polskiego 2, 66-200 Świebodzin
2. Strony postępowania - obwieszczenie
3. a/a
 
Do wiadomości:
1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., ul. Jagiellończyka 8,
66-400 Gorzów Wlkp.
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, ul. 1 Maja 22, 66-200 Świebodzin
 
Załączniki:
1. Karta informacyjna przedsięwzięcia
2. Charakterystyka przedsięwzięcia
 
 
 
« powrót do poprzedniej strony